Κατέκτησαν από 1 αργυρό και 1 χάλκινο στον διεθνή αγώνα της Αμφίπολης

Ο Απόστολος Αγγέλης και ο Νικόλαος Τσουρέκας ήταν οι μεγάλοι πρωταγωνιστές –από Ελληνικής πλευράς- στον διεθνή αγώνα Ρόλλερσκι που έγινε το Σαββατοκύριακο στην Αμφίπολη, σε μια πανέμορφη διαδρομή με την συμμετοχή και σπουδαίων ξένων αθλητών όπως είναι ο παγκόσμιος πρωταθλητής Στάνιμιρ Μπελομάτζεφ από την Βουλγαρία. Μια διοργάνωση που έγινε παράλληλα με το Πανελλήνιο πρωτάθλημα, υπό την αιγίδα της ΕΟΧΑ και διοργανωτές τον ΕΟΣ Ροδολίβου και τον ΕΟΣ Δράμας.

Οι δύο αθλητές μας κατέκτησαν από ένα αργυρό και ένα χάλκινο μετάλλιο, ενώ νικητής και στα δύο αγωνίσματα ήταν ο Μπελομάτζεφ.

Στο αγώνισμα των 3,75 χλμ. ο 18χρονος Νικόλαος Τσουρέκας ήταν εντυπωσιακός τερματίζοντας στην δεύτερη θέση, μόλις ένα δέκατο του δευτερολέπτου από τον Μπελομάτζεφ, ενώ τρίτος ήταν ο Απόστολος Αγγέλης.

Στο αγώνισμα των 15 χλμ. ήταν η σειρά του 24χρονου Απόστολου Αγγέλη να τερματίσει δεύτερος, πίσω από τον Μπελομάτζεφ, νικώντας πάνω στον τερματισμό τον τρίτο Νικόλαο Τσουρέκα, για ένα δέκατο του δευτερολέπτου.

Τα αναλυτικά αποτελέσματα στον διεθνή αγώνα Ρόλλερσκι της Αμφίπολης, οι αθλητές που ανέβηκαν στο βάθρο αλλά και θέσεις των Ελλήνων:

• 3,75 χλμ.
  1. Belomazhev Stanimir (BUL) 05:26.7 – 84,73 β.
  2. Τσουρέκας Νικόλαος 5:26.8 – 85,59 β.
  3. Αγγέλης Απόστολος 5:27.2 – 89,02 β.

… 6. Καραμίχας Κλεάνθης 5:28.2 – 97,59 β., 12. Κυριαζής Δημήτριος 5:41.6 – 212,43 β., 13. Μπάτσης Δημήτριος 5:59.4 – 364,99 β., 14. Μαυρίδης Νικόλαος 5:59.6 – 366,70 β., 15. Παλιάρης Χρήστος 7:34.0 – 1175,76 β.

• 15 χλμ.
  1. Belomazhev Stanimir (BUL) 27:23.9 – 159,69 β.
  2. Αγγέλης Απόστολος 27:24.0 – 159,86 β.
  3. Τσουρέκας Νικόλαος 27:24.1 – 160,03 β.

… 6. Καραμίχας Κλεάνθης 27:24.9 – 161,39 β., 12. Κυριαζής Δημήτριος 30:35.9 – 486,72 β., 13. Παλιάρης Χρήστος 40:52.3 – 1537,46 β.

Δεν ξεκίνησε ο Νικόλαος Μαυρίδης, ενώ δεν τερμάτισε ο Δημήτριος Μπάτσης.

Την Ελλανόδικο Επιτροπή αποτέλεσαν ο Τιμολέων Τσουρέκας (Τεχνικός Εκπρόσωπος της ΕΟΧΑ), ο Νικόλαος Αναστασιάδης (Μέλος) και οι Γεώργιος Μαυρίδης Αθανάσιος Μπούμπας (Έφοροι Αγώνα).