Καλή εμφάνιση και από τους Σκορδούλη, Βορριά στο Καζακστάν.

Με ένα χάλκινο μετάλλιο στις αποσκευές της επέστρεψε η Ελληνική ομάδα από το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΜΜΑ της WMMAA στο Καζακστάν. Το κατέκτησε στην κατηγορία των +93κ. ο Αθανάσιος Μπάρκας.

Πολύ καλή εμφάνιση και από τον Κωνσταντίνο Σκορδούλη (-66κ.) και τον Λεοντής Βορριά (-84κ.) που πήραν την 7η και 8η θέση αντίστοιχα.

Στον προημιτελικό ο Μπάρκας πραγματοποίησε μία πολύ καλή εμφάνιση κερδίζοντας με νοκ-αουτ τον Ινδό αντίπαλό του στα πρώτα δευτερόλεπτα, ενώ στον ημιτελικό συνάντησε τον Ρώσο Anatoliy Malykhin  νικητή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ο οποίος έχει κλείσει τον επόμενο αγώνα του, στο UFC.

Την  Ελληνική αποστολή της Π.Ο.ΜΜΑ (Πανελλήνια Ομοσπονδία ΜΜΑ) αποτελούσαν οι παραπάνω τρείς αθλητές MMAer, ο πρόεδρος  της Π.Ο.ΜΜΑ Δημήτριος Δημητρίου και ο Γενικός Γραμματέας Παναγιώτης Σώζος.

«Οι εμπειρίες ήταν πολλές σε κάθε επίπεδο, με την διοργάνωση να θυμίζει τις μεγαλύτερες επαγγελματικές διοργανώσεις και το επίπεδο των αθλητών να είναι πολύ υψηλό», αναφέρει η ανακοίνωση της ΠΟΜΜΑ.